top of page
  • Writer's picturedilara ozgur

İlk iş ekşi mayamızı yapalım !

Updated: Feb 23, 2022

Benim ekmeklerimin veya pizzalarımın, poğaçalarımın, focaccialarımın (aklınıza mayalı ne gelirse) olmazsa olmazı 'ekşi mayam'. Sakın isminden korkup ' aaa ama ben ekşi ekmek sevmiyorum demeyin', çünkü sizlere bir haberim var. Ekşi mayalı ekmek aslında illa ekşi olmak zorunda değildir ama mutlaka 'en doğal ve en lezzetli ekmek' tir.

Bu konuyu size daha detayli anlatacağım, ama once eksimaya'mizin en onemli ozelliginden

baslamak istiyorum. Tamamen dogal çünkü o sadece un ve su'dan yapılıyor. Hem de öyle lezzetli ekmekler yapıyor ki bir daha normal ekmek yiyemeyeceksiniz!


Yapilisini anlatırken size biraz da bilimsel bilgiler vermek istiyorum cunku mayanızın içinde nasil bir hayat oldugunu anlamaniz ilerleyen zamanlarda ekmek hamurunuzun dilinden daha iyi anlamanız anlamina gelecek.

Tamam o zaman ilk işimiz uzun cam bir bardak alıyoruz ve içerisine dolapta ne meyve varsa; (cilek, muz, uzum veya elma olabilir) kup kup doğrayarak ekliyoruz. 2 yemek kaşığı kadar eklemeniz yeterli. Üzerine ağzına kadar su ekliyoruz. Bir çay tabağı kapatıp mutfakta unutmayacağımız bir yere koyuyoruz. Dikkat! Dolapta değil açıkta beklemesi gerekiyor.

Siz bunları yapa durun... devami yarin gelecek! Merak etmeyin 3 gün boyunca birşey yapmadan sadece bekleyeceğiz.

Görüşmek üzere!

9 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page