top of page
  • Writer's picturedilara ozgur

Balkabaklı Etli Lazanya

Bu lazanya domates soslu değil balkabak soslu! Kayınvalidem Maria'nın tarifi! O yüzden en orjinalinden gerçek bir Napolitan tarifi :)


Malzemeler:

1 kg balkabagı

500 gr mozzarella

500 gr kıyma

200 gr ricotta ( veya tatli lor)

100 gr parmesan

500 gr pasta lazanya

1/2 soğan

Balkabagini ve sogani küp küp doğruyoruz. Zeytin yağında pembeleşen soğana balkabaklarını ekleyip kısık ateşte pisiriyoruz. İyice yumuşadıklarında çatalla kolayca ezebiliriz. Biraz tuz, k.biber ve balkabağımızz hazır.

Parmesanı rendeliyoruz. Mozarella’ları ufak ufak doğruyoruz, fazla suyu varsa ayıralım. Kıymayı sadece tuz, k.biber ve az zeytin yağı ile biraz kavurup kenara alıyoruz. Lazanyaları pilav tenceresinde, bir seferde 10 taneyi geçmeyecek şekilde 4-5 dk haşlıyoruz. Suya tuz ekleyip yapışmamaları için az yağ da damlatabilirsiniz. Yarı pişmis lazanyalari teker teker bir sofra bezinin üzerine alıyoruz.

Tepsinin en alt katına balkbağı sosundan ince bir tabaka yayıyoruz. Üzerine lazanyalarla bir tabaka ve sırasıyla balkabağı, kıyma, parmesan, ricotta ve tekrar lazanya olacak. Önce balkabağını sürmek işlemi kolaylaştırıyor. Bu şekilde 4 kat malzeme 5 kat lazanya olacak. Lazanya miktarınız ve tepsinize göre bu katlar değişebilir. Ama 4 kat çok lezzetli oluyor; tavsiye ederim. Son katın uzerine sadece balkabağı sürüp, parmesan ve galeta ununu kariştırıp üzerine serpiyoruz. 200 C fırında 25 dk pişiriyoruz.


Fırındaan çıktıktan sonra 5-10 dakika bekleyip kare kare kesip servis edebilirisiniz.

Afiyet olsun! :)
3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page