top of page
dilos_edited_edited.jpg
Dilara Sicignano
hakkımda

Merhabalar,

Bir şekilde yolunuz benimle kesiştiği için çok memnun oldum. Bu siteyi benim için çok önemli olan ve tutkuyla bağlı olduğum hamur zanaatımı sizlerle paylasmak icin kurdum. Umarım ilginizi çeker, beraber paylaşır, geliştirir, konuşur, anlarız ve birlikte yaratırız. 

Ben 1984 Bandirma doğumlu bir asker çocuğuyum. Bu yüzden çocukluğumda birçok Anadolu kentinde yasadim. Sanırım büyüyüp kendi yolumu çizdiğimde de bu yer değiştirme hali tüm hayatıma sirayet etti diyebiliriz. Üniversite'yi ODTU Gıda Mühendisliğinde tamamladıktan sonra kendimi Amerika'da bir yandan çalışıp bir yandan master yaparken buldum. Her halde hamurla tanışmam da ilk defa Boston'da bir Dominos dükkanında calışırken olmuştu. O ruhsuz standart pizza hamurundan bugün İtalya'da Napolitan ailemle birlikte yaptığımız pizzalara gelene kadar çok ama çok yol katettim. Nasıl mı? :) 

Amerika'da Master bittikten sonra Türkiye'ye dönüp Ekmekçilik alaninda faaaliyet gösteren global bir firmada işe başladım.  Yakın zamanda ayrılmış olsam da bugun hala benim için çok değerli firmamda yaklasik 8 sene (Türkiye ayağında) çalıştım. Türkiye Endüstriyel Satış Direktörü ve İcra Kurulu üyesi olduğum esnada Türkiye'deki görevimden ayrılarak sirketimin Amerika şubesine Eksimaya İs Gelistirme Muduru olarak terfi ettim. Türkiye'deki görevim esnasında da farklı global roller almış ve özellikle Avrupa unlu mamuller pazarını tanıma şansı bulmuştum fakat Amerika'daki son 2 senemde hem bambaşka bir pazarı tanıma hem de özellikle ekşimaya konusunda teknik olarak uzmanlaşma şansına sahip oldum. 

Hal böyleyken rüzgar bambaşka bir yerden esti ve Covid'in de etkisiyle 2021 Mart ayında tüm hayatımı, hayallerimi, sevdiklerimi, kısacası bu hayattaki değerlerimi gözden geçirerek ben bu kariyer koşuşturmasına bir mola vermeye karar verdim. İstifa ederek bu hayattaki ruh eşim olan sevgili hayat arkadaşım Raffaele ile evlenmeye ve İtalya'ya yerleşmeye karar verdim. 2021 yazından beri Güney İtalya'da Pompei şehrinde 3 katli bir binada oldukça geleneksel bir Napolitan ailenin içinde çok şeker bir hayat yaşıyorum :) evet o filmlerde olduğu gibi kalabalik sofralar, yüksek sesli konuşmalar, kahkahalar, bahçede taşfırında pişen pizzalar, tavuklar, limon ağaçları... gerisini siz hayal edin. Eğer beni Instagram'da takip ediyorsanız az da olsa bir fikriniz vardır sanırım. 

Hamura gönül vermiş bir insan olarak şu an gerçekten cennetteyim. Öncelikle ekmeğe deger veren, ciddi bir ekşimaya gelenegi olan bir coğrafya burası. Diğer yandan bulunduğum yer pizzanın doğum yeri olarak biliniyor. Her Cumartesi evde pizza hamuru hazırlayıp bahçedeki taşfırında pişiriyoruz. Benim ekşimayam ve Napolitan pizza geleneği buluşunca ortaya bir şaheser çıkıyor! Son olarak Pasta (yani Makarna) geleneği, orjinal tarifleri ve günlük rituellerin tam ortasındayım. Her öğlen makarna yemezse mutlu olmayan eşimi mutlu edebilmek icin pratik yapıyor, kayınvalidem Maria’dan püf noktalarını izleyip öğreniyorum. Evet ben artık asla ama asla makarna deyip geçmiyorum!  😊

bottom of page